Hapoel Beer Sheva vs Plzen Live Score and Live Stream

Kick-off at 20:05 on Thursday, December 7
HejdaLukas Hejda (goal)29'
HoravaTomas Horava (goal)83'
Highlights
Highlights
0-2 Tomáš Hořava 83´
0-1 Lukáš Hejda 29´
Share
Embed
Full Time
Match ends. Hapoel Beer Sheva 0, Plzen 2.
89 '
Substitution for Plzen. Marek Bakos replaces Michal Krmencik
83 '
0 - 2
Tomas Horava scores for Plzen.
80 '
Ales Cermak is shown the yellow card.
77 '
Substitution for Plzen. Ales Cermak replaces Daniel Kolar
76 '
Loai Taha is shown the yellow card.
75 '
David Limbersky is shown the yellow card.
68 '
Michal Krmencik is shown the yellow card.
67 '
Substitution for Hapoel Beer Sheva. Niv Zrihen replaces Isaac Cuenca
63 '
Ales Hruska is shown the yellow card.
59 '
Substitution for Hapoel Beer Sheva. Maor Melikson replaces Dan Einbinder
58 '
Substitution for Plzen. Vaclav Pilar replaces Milan Petrzela
55 '
Vladimir Broun is shown the yellow card.
53 '
Dan Einbinder is shown the yellow card.
Kick-off
Second half begins
Half Time - 0 : 1
First half ends.
29 '
0 - 1
Lukas Hejda scores for Plzen.
Kick-off
First half begins
View All
Hapoel Beer Sheva
Plzen
55
Haimov
69
Korhut
44
Abd Elhamed
20
Taha
81
Elo
11
Einbinder
15
Broun
7
Radi
22
Cuenca
18
Ohana
99
Pekhart
4-3-2-1
55
Guy HaimovGuy Haimov
Goalkeeper
69
Mihaly KorhutMihaly Korhut
Defender
44
Hatem Abd ElhamedHatem Abd Elhamed
Defender
20
Loai TahaLoai Taha
Defender 
81
Dor EloDor Elo
Defender
11
Dan EinbinderDan Einbinder
59'
Midfielder 
15
Vladimir BrounVladimir Broun
Midfielder 
7
Maharan RadiMaharan Radi
Midfielder
22
Isaac CuencaIsaac Cuenca
67'
Forward 
18
Michael OhanaMichael Ohana
Midfielder
99
Tomas PekhartTomas Pekhart
Forward

Substitutes
Ball Possession
57% - 43%
Shots On Target
3 - 5
Completed Passes
433 - 275
Total Attempts
11
14
Saves
3
3
Corners
8
4
Fouls
5
15
Offsides
4
1
Total Passes
513
346
Yellow Cards
3
4
Hapoel Beer Sheva: Dan Einbinder 53', Vladimir Broun 55', Loai Taha 76'
Plzen: Ales Hruska 63', Michal Krmencik 68', David Limbersky 75', Ales Cermak 80'
6
Hapoel Beer Sheva haven't played a draw in their previous 6 home matches.
4
Plzen are undefeated in their previous 4 matches.
3
Hapoel Beer Sheva have gone 3 consecutive matches without a defeat.
Live Match Report

Hapoel Beer Sheva played Plzen at the Group G of Europa League on December 7. The match kicked off 20:05 UTC. Plzen won 0-2. Hapoel Beer Sheva are 4th in the table with 4 points after 6 matches, while Plzen are the leaders with 12 points in 6 matches.

Lukas Hejda scored the first goal on the 29th minute of the game followed by a goal from Tomas Horava, who made the final score 0-2.

ScoreBat was covering Hapoel Beer Sheva vs Plzen in real time, providing the live stream and live score of the match, team line-ups, full match stats, live match commentary and video highlights. Europa league Group G's live standings are availble and updated in real time. You can watch Hapoel Beer Sheva vs Plzen live stream here on ScoreBat. Live streaming will begin when the match is about to kick off. We cover all matches of Europa league Group G in real time and provide live streaming whenever possible.*

Hapoel Beer Sheva kicked off the game with Guy Haimov, Mihaly Korhut, Hatem Abd Elhamed, Loai Taha, Dor Elo, Dan Einbinder who got substituted by Maor Melikson on the 59th minute, Vladimir Broun, Maharan Radi, Isaac Cuenca who got substituted by Niv Zrihen on the 67th minute, Michael Ohana and Tomas Pekhart as starters, with David Goresh, Ben Bitton, Miguel Vitor, Maor Melikson, John Ogu, Ben Sahar and Niv Zrihen on the bench.

Plzen's starting eleven were Ales Hruska, David Limbersky, Roman Hubnik, Lukas Hejda, Radim Reznik, Patrik Hrosovsky, Tomas Horava, Jan Kopic, Daniel Kolar who got substituted by Ales Cermak on the 77th minute, Milan Petrzela who got substituted by Vaclav Pilar on the 58th minute and Michal Krmencik who got substituted by Marek Bakos on the 89th minute, with Matus Kozacik, Milan Havel, Ales Cermak, Andreas Ivanschitz, Jan Kovarik, Vaclav Pilar and Marek Bakos on the bench.

Hapoel Beer Sheva have won Ironi Kiryat Shmona and Maccabi Haifa in their previous 2 matches, while Plzen have won Jablonec in their previous match.

Previous Meetings
September 28th, 2017 - Group G

Hapoel Beer Sheva and Plzen have met once in their recent history. Plzen won that match.

Hapoel Beer Sheva have won 1 of their 6 matches in Group G, drawing 1 and having 4 defeats this season. They have scored 5 goals - 0.83 per match, conceding 10 - 1.67 per match. Plzen have won 4 of their 6 matches in Group G, drawing 0 and having 2 defeats this season. They have scored 13 goals - 2.17 per match, conceding 8 - 1.33 per match.

Referee showed the yellow card 7 times throughout the game. Dan Einbinder, Vladimir Broun, Ales Hruska, Michal Krmencik, David Limbersky, Loai Taha and Ales Cermak were the ones to receive it.

* Live streaming of the matches of Europa league Group G are available whenever we can find a public stream. If you are unable to see the live stream on this page than it is probably not available in your country. Please note that ScoreBat doesn't host any copyrighted material and we are not responsible for any video content. If you have any legal complaints, please contact video file and live stream hosters.

Matchday Live
Uruguay1 - 0Saudi Arabia29'

Uruguay - Saudi Arabia

Uruguay are playing Saudi Arabia at the Group A of World Cup on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Uruguay is winning 1-0.

Portugal1 - 0MoroccoFull TimeFT

Portugal - Morocco

Portugal played Morocco at the Group B of World Cup on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Portugal won 1-0.

Iran-Spain18:00

Iran - Spain

Iran are playing Spain at the Group B of World Cup on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Honka-SJK15:30

Honka - SJK

Honka are playing SJK at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Ilves-Lahti15:30

Ilves - Lahti

Ilves are playing Lahti at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

KuPS-HJK Helsinki15:30

KuPS - HJK Helsinki

KuPS are playing HJK Helsinki at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

TPS-Inter Turku15:30

TPS - Inter Turku

TPS are playing Inter Turku at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Vaasan PS-Mariehamn15:30

Vaasan PS - Mariehamn

Vaasan PS are playing Mariehamn at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Malmo FF2 - 0MoldeFull TimeFT

Malmo FF - Molde

Malmo FF played Molde at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 09:00 UTC. Malmo FF won 2-0.

Jihlava1 - 1Spartak Trnava81'

Jihlava - Spartak Trnava

Jihlava are playing Spartak Trnava at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and the score is 1 - 1.

Zemplin Michalovce0 - 2Liptovsky Mikulas71'

Zemplin Michalovce - Liptovsky Mikulas

Zemplin Michalovce are playing Liptovsky Mikulas at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and Liptovsky Mikulas is winning 0-2.

Zlin0 - 0Znojmo78'

Zlin - Znojmo

Zlin are playing Znojmo at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and the score is 0 - 0.

Brno1 - 0SlovanHalf TimeHT

Brno - Slovan

Brno are playing Slovan at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:30 UTC. It's half time and Brno is winning 1-0.

Smolevichi-STI0 - 0Baltica24'

Smolevichi-STI - Baltica

Smolevichi-STI are playing Baltica at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and the score is 0 - 0.

Teplice1 - 0Taborsko28'

Teplice - Taborsko

Teplice are playing Taborsko at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Teplice is winning 1-0.

Innsbruck-Ludogorets15:30

Innsbruck - Ludogorets

Innsbruck are playing Ludogorets at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Domzale-Vardar16:00

Domzale - Vardar

Domzale are playing Vardar at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Kapfenberg-Videoton16:00

Kapfenberg - Videoton

Kapfenberg are playing Videoton at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Sered-Zlate Moravce16:00

Sered - Zlate Moravce

Sered are playing Zlate Moravce at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Sandviken-Djurgarden17:00

Sandviken - Djurgarden

Sandviken are playing Djurgarden at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Viitorul Constanta-Zimbru17:00

Viitorul Constanta - Zimbru

Viitorul Constanta are playing Zimbru at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Heist-Mechelen17:30

Heist - Mechelen

Heist are playing Mechelen at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

TNS-Newi Cefn Druids18:30

TNS - Newi Cefn Druids

TNS are playing Newi Cefn Druids at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 18:30 UTC.

AC Oulu-Jyvaskyla15:30

AC Oulu - Jyvaskyla

AC Oulu are playing Jyvaskyla at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Jaro-Haka15:30

Jaro - Haka

Jaro are playing Haka at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

KPV-KTP15:30

KPV - KTP

KPV are playing KTP at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Kajaani-HIFK15:30

Kajaani - HIFK

Kajaani are playing HIFK at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Klubi 04-EIF15:30

Klubi 04 - EIF

Klubi 04 are playing EIF at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Gnistan-FCV15:30

Gnistan - FCV

Gnistan are playing FCV at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

MiPK-JaPS15:30

MiPK - JaPS

MiPK are playing JaPS at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

MyPa-MP15:30

MyPa - MP

MyPa are playing MP at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

NJS-PKKU15:30

NJS - PKKU

NJS are playing PKKU at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Viikingit-JIPPO15:30

Viikingit - JIPPO

Viikingit are playing JIPPO at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

LPS-PEPO16:00

LPS - PEPO

LPS are playing PEPO at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

BK-46-HJS-215:30

BK-46 - HJS-2

BK-46 are playing HJS-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

GrIFK-KaaPo15:30

GrIFK - KaaPo

GrIFK are playing KaaPo at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

MuSa-HIFK-215:30

MuSa - HIFK-2

MuSa are playing HIFK-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

SalPa-Jazz Pori15:30

SalPa - Jazz Pori

SalPa are playing Jazz Pori at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Kiffen-Honka-216:00

Kiffen - Honka-2

Kiffen are playing Honka-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

PK-37-Kraft15:30

PK-37 - Kraft

PK-37 are playing Kraft at the Kakkonen, Group C of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

TP-47-VIFK15:30

TP-47 - VIFK

TP-47 are playing VIFK at the Kakkonen, Group C of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Valur-FH Hafnarfjordur20:00

Valur - FH Hafnarfjordur

Valur are playing FH Hafnarfjordur at the Premier League of Iceland on June 20. The match will kick off 20:00 UTC.

IA Akranes-Magni18:00

IA Akranes - Magni

IA Akranes are playing Magni at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Thor-Vikingur O.18:00

Thor - Vikingur O.

Thor are playing Vikingur O. at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Fram-IR Reykjavik19:15

Fram - IR Reykjavik

Fram are playing IR Reykjavik at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 19:15 UTC.

Njardvik-HK19:15

Njardvik - HK

Njardvik are playing HK at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 19:15 UTC.

Stjarnan W-IBV Vestmannaeyjar W18:00

Stjarnan W - IBV Vestmannaeyjar W

Stjarnan W are playing IBV Vestmannaeyjar W at the Urvalsdeild - Women of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Zalgiris1 - 0Palanga29'

Zalgiris - Palanga

Zalgiris are playing Palanga at the A Lyga of Lithuania on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Zalgiris is winning 1-0.

Suduva-Lietava17:00

Suduva - Lietava

Suduva are playing Lietava at the A Lyga of Lithuania on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Kupiskis-Dainava16:00

Kupiskis - Dainava

Kupiskis are playing Dainava at the 1 Lyga of Lithuania on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Viking FK-Floro16:00

Viking FK - Floro

Viking FK are playing Floro at the 1. Division of Norway on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Karlskrona-Torns17:00

Karlskrona - Torns

Karlskrona are playing Torns at the Division 1, Sodra of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Lund-Mjallby17:00

Lund - Mjallby

Lund are playing Mjallby at the Division 1, Sodra of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

FBK Karlstad-Nordvarmland17:00

FBK Karlstad - Nordvarmland

FBK Karlstad are playing Nordvarmland at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Trollhattan-Vargarda17:00

Trollhattan - Vargarda

Trollhattan are playing Vargarda at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Vanersborgs IF-Torslanda17:00

Vanersborgs IF - Torslanda

Vanersborgs IF are playing Torslanda at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Stenungsund-Hisingsbacka17:30

Stenungsund - Hisingsbacka

Stenungsund are playing Hisingsbacka at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Karlberg-Lidingo17:00

Karlberg - Lidingo

Karlberg are playing Lidingo at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Sundbyberg-Bollnas18:00

Sundbyberg - Bollnas

Sundbyberg are playing Bollnas at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Taby-Norrtalje18:00

Taby - Norrtalje

Taby are playing Norrtalje at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Taftea-Friska Viljor17:00

Taftea - Friska Viljor

Taftea are playing Friska Viljor at the Division 2, Norrland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

AFC Linkoping-Varmbols17:30

AFC Linkoping - Varmbols

AFC Linkoping are playing Varmbols at the Division 2, Sodra Sveland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Huddinge-Aspudden-Tellus17:30

Huddinge - Aspudden-Tellus

Huddinge are playing Aspudden-Tellus at the Division 2, Sodra Sveland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Lindome-Olympic BK17:30

Lindome - Olympic BK

Lindome are playing Olympic BK at the Division 2, Vastra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Hassleholms IF-Osterlen17:00

Hassleholms IF - Osterlen

Hassleholms IF are playing Osterlen at the Division 2, Ostra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Nosaby-IFK Hassleholm17:00

Nosaby - IFK Hassleholm

Nosaby are playing IFK Hassleholm at the Division 2, Ostra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Albirex Niigata1 - 5Ventforet KofuFull TimeFT

Albirex Niigata - Ventforet Kofu

Albirex Niigata played Ventforet Kofu at the J-League 2 of Japan on June 20. The match kicked off 10:00 UTC. Ventforet Kofu won 1-5.

Bulat1 - 2BaykonurFull TimeFT

Bulat - Baykonur

Bulat played Baykonur at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 11:00 UTC. Baykonur won 1-2.

Ekibastuz2 - 2TarazFull TimeFT

Ekibastuz - Taraz

Ekibastuz played Taraz at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 11:00 UTC and ended in a draw 2 - 2.

Aktobe Jas0 - 1Zhetysu-2Full TimeFT

Aktobe Jas - Zhetysu-2

Aktobe Jas played Zhetysu-2 at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Zhetysu-2 won 0-1.

Altay Semey3 - 0MaqtaaralFull TimeFT

Altay Semey - Maqtaaral

Altay Semey played Maqtaaral at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Altay Semey won 3-0.

Kyran3 - 3Kairat-2Full TimeFT

Kyran - Kairat-2

Kyran played Kairat-2 at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC and ended in a draw 3 - 3.

Okzhepes2 - 0KaspyiFull TimeFT

Okzhepes - Kaspyi

Okzhepes played Kaspyi at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Okzhepes won 2-0.

Johor Darul T2 - 0TerengganuFull TimeFT

Johor Darul T - Terengganu

Johor Darul T played Terengganu at the Super League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Johor Darul T won 2-0.

Kedah3 - 2Kuala LumpurFull TimeFT

Kedah - Kuala Lumpur

Kedah played Kuala Lumpur at the Super League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Kedah won 3-2.

Sabah3 - 2MISCFull TimeFT

Sabah - MISC

Sabah played MISC at the Premier League of Malaysia on June 20. The match kicked off 12:15 UTC. Sabah won 3-2.

Terengganu-21 - 0UKMFull TimeFT

Terengganu-2 - UKM

Terengganu-2 played UKM at the Premier League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Terengganu-2 won 1-0.

OHiggins-Colchagua22:30

OHiggins - Colchagua

OHiggins are playing Colchagua at the National cup of Chile on June 20. The match will kick off 22:30 UTC.

Union La Calera-Magallanes00:00

Union La Calera - Magallanes

Union La Calera are playing Magallanes at the National cup of Chile on June 21. The match will kick off 00:00 UTC.

Bosnia Herzegovina U-19 W1 - 0Slovenia U-19 WFull TimeFT

Bosnia Herzegovina U-19 W - Slovenia U-19 W

Bosnia Herzegovina U-19 W played Slovenia U-19 W at the Friendlies - Woman of International on June 20. The match kicked off 09:00 UTC. Bosnia Herzegovina U-19 W won 1-0.

Singapore U-230 - 2Myanmar U-23Full TimeFT

Singapore U-23 - Myanmar U-23

Singapore U-23 played Myanmar U-23 at the FRIENDLIES U-23 of International on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Myanmar U-23 won 0-2.