Arsenal vs BATE Live Score and Live Stream

Kick-off at 20:05 on Thursday, December 7
Full Time
DebuchyMathieu Debuchy (goal)11'
WalcottTheo Walcott (goal)37'
WilshereJack Wilshere (goal)43'
PolyakovDenis Polyakov (og)51'
GiroudOlivier Giroud (pen)64'
ElnenyMohamed Elneny (goal)74'
Alternative Highlights
Alternative Highlights
Highlights
Highlights
6-0 Mohamed Elneny 74´
5-0 Olivier Giroud 64´
4-0 Denis Polyakov (own goal) 51´
3-0 Jack Wilshere 43´
2-0 Theo Walcott 37´
1-0 Mathieu Debuchy 11´
Share
Embed
Full Time
Match ends. Arsenal 6, BATE 0.
77 '
Substitution for Arsenal. Edward Nketiah replaces Danny Welbeck
77 '
Substitution for Arsenal. Joseph Willock replaces Mohamed Elneny
76 '
Substitution for BATE. Evgeni Yablonski replaces Mirko Ivanic
74 '
6 - 0
Mohamed Elneny scores for Arsenal.
71 '
Substitution for Arsenal. Reiss Nelson replaces Theo Walcott
69 '
Substitution for BATE. Jasse Tuominen replaces Igor Stasevich
64 '
5 - 0
Olivier Giroud scores from the penalty spot for Arsenal making the score 5 - 0.
56 '
Substitution for BATE. Nikolai Signevich replaces Vitali Rodionov
51 '
4 - 0
Denis Polyakov scores into his own net.
Kick-off
Second half begins
Half Time - 3 : 0
First half ends.
43 '
3 - 0
Jack Wilshere scores for Arsenal.
37 '
2 - 0
Theo Walcott scores for Arsenal.
17 '
Maksim Volodko is shown the yellow card.
11 '
1 - 0
Mathieu Debuchy scores for Arsenal.
Kick-off
First half begins
View All
Arsenal
BATE
13
Ospina
30
Maitland-Niles
21
Chambers
16
Holding
2
Debuchy
10
Wilshere
35
Elneny
34
Coquelin
23
Welbeck
12
Giroud
14
Walcott
4-3-3
13
David OspinaDavid Ospina
Goalkeeper
30
Ainsley Maitland-NilesAinsley Maitland-Niles
Midfielder
21
Calum ChambersCalum Chambers
Defender
16
Rob HoldingRob Holding
Defender
2
Mathieu DebuchyMathieu Debuchy
Defender 
10
Jack WilshereJack Wilshere
Midfielder 
35
Mohamed ElnenyMohamed Elneny
77'
Midfielder 
34
Francis CoquelinFrancis Coquelin
Midfielder
23
Danny WelbeckDanny Welbeck
77'
Forward 
12
Olivier GiroudOlivier Giroud
Forward 
14
Theo WalcottTheo Walcott
71'
Forward 

Substitutes
Ball Possession
66% - 34%
Shots On Target
10 - 2
Completed Passes
621 - 221
Total Attempts
21
12
Saves
2
6
Corners
7
2
Fouls
8
9
Offsides
2
4
Total Passes
741
341
Yellow Cards
0
1
BATE: Maksim Volodko 17'
6
Arsenal have gone 6 consecutive matches without a draw.
5
BATE have gone 5 consecutive matches without a defeat.
4
BATE have scored two or more goals in their previous 4 away matches.
Live Match Report

Arsenal played BATE at the Group H of Europa League on December 7. The match kicked off 20:05 UTC. Arsenal won 6-0. Arsenal are the leaders in the table with 13 points after 6 matches, while BATE are 4th with 5 points in 6 matches.

Mathieu Debuchy scored the first goal on the 11th minute of the game followed by goals from Theo Walcott, Jack Wilshere, Denis Polyakov, Olivier Giroud and Mohamed Elneny, who made the final score 6-0.

ScoreBat was covering Arsenal vs BATE in real time, providing the live stream and live score of the match, team line-ups, full match stats, live match commentary and video highlights. Europa league Group H's live standings are availble and updated in real time. You can watch Arsenal vs BATE live stream here on ScoreBat. Live streaming will begin when the match is about to kick off. We cover all matches of Europa league Group H in real time and provide live streaming whenever possible.*

Arsenal kicked off the game with David Ospina, Ainsley Maitland-Niles, Calum Chambers, Rob Holding, Mathieu Debuchy, Jack Wilshere, Mohamed Elneny who got substituted by Joseph Willock on the 77th minute, Francis Coquelin, Danny Welbeck who got substituted by Edward Nketiah on the 77th minute, Olivier Giroud and Theo Walcott who got substituted by Reiss Nelson on the 71st minute as starters, with Matt Macey, Jeff Reine-Adelaide, Ben Sheaf, Joseph Willock, Chuba Akpom, Reiss Nelson and Edward Nketiah on the bench.

BATE's starting eleven were Denis Scherbitski, Maksim Volodko, Nemanja Milunovic, Denis Polyakov, Aleksey Rios, Stanislav Drahun, Yevgeniy Berezkin, Igor Stasevich who got substituted by Jasse Tuominen on the 69th minute, Mirko Ivanic who got substituted by Evgeni Yablonski on the 76th minute, Mikhail Gordejchuk and Vitali Rodionov who got substituted by Nikolai Signevich on the 56th minute, with Anton Chichkan, Jurica Buljat, Jasse Tuominen, Dmitri Baga, Valerian Gvilia, Evgeni Yablonski and Nikolai Signevich on the bench.

Arsenal have lost to Manchester United in their previous match, while BATE have played a draw with Gorodeya and Crvena Zvezda in their previous 2 matches.

Previous Meetings
September 28th, 2017 - Group H

Arsenal and BATE have met once in their recent history. Arsenal won that match.

Arsenal have won 4 of their 6 matches in Group H, drawing 1 and having 1 defeat this season. They have scored 14 goals - 2.33 per match, conceding 4 - 0.67 per match. BATE have won 1 of their 6 matches in Group H, drawing 2 and having 3 defeats this season. They have scored 6 goals - 1.00 per match, conceding 16 - 2.67 per match.

Referee showed the yellow card once throughout the game. Maksim Volodko was the one to receive it.

* Live streaming of the matches of Europa league Group H are available whenever we can find a public stream. If you are unable to see the live stream on this page than it is probably not available in your country. Please note that ScoreBat doesn't host any copyrighted material and we are not responsible for any video content. If you have any legal complaints, please contact video file and live stream hosters.

Matchday Live
Uruguay1 - 0Saudi Arabia30'

Uruguay - Saudi Arabia

Uruguay are playing Saudi Arabia at the Group A of World Cup on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Uruguay is winning 1-0.

Portugal1 - 0MoroccoFull TimeFT

Portugal - Morocco

Portugal played Morocco at the Group B of World Cup on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Portugal won 1-0.

Iran-Spain18:00

Iran - Spain

Iran are playing Spain at the Group B of World Cup on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Honka-SJK15:30

Honka - SJK

Honka are playing SJK at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Ilves-Lahti15:30

Ilves - Lahti

Ilves are playing Lahti at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

KuPS-HJK Helsinki15:30

KuPS - HJK Helsinki

KuPS are playing HJK Helsinki at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

TPS-Inter Turku15:30

TPS - Inter Turku

TPS are playing Inter Turku at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Vaasan PS-Mariehamn15:30

Vaasan PS - Mariehamn

Vaasan PS are playing Mariehamn at the Veikkausliiga of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Malmo FF2 - 0MoldeFull TimeFT

Malmo FF - Molde

Malmo FF played Molde at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 09:00 UTC. Malmo FF won 2-0.

Jihlava1 - 1Spartak Trnava82'

Jihlava - Spartak Trnava

Jihlava are playing Spartak Trnava at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and the score is 1 - 1.

Zemplin Michalovce0 - 2Liptovsky Mikulas72'

Zemplin Michalovce - Liptovsky Mikulas

Zemplin Michalovce are playing Liptovsky Mikulas at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and Liptovsky Mikulas is winning 0-2.

Zlin0 - 0Znojmo79'

Zlin - Znojmo

Zlin are playing Znojmo at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:00 UTC. It's the second half and the score is 0 - 0.

Brno1 - 0SlovanHalf TimeHT

Brno - Slovan

Brno are playing Slovan at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 14:30 UTC. It's half time and Brno is winning 1-0.

Smolevichi-STI0 - 1Baltica25'

Smolevichi-STI - Baltica

Smolevichi-STI are playing Baltica at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Baltica is winning 0-1.

Teplice1 - 0Taborsko29'

Teplice - Taborsko

Teplice are playing Taborsko at the Club Friendlies of International on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Teplice is winning 1-0.

Innsbruck-Ludogorets15:30

Innsbruck - Ludogorets

Innsbruck are playing Ludogorets at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Domzale-Vardar16:00

Domzale - Vardar

Domzale are playing Vardar at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Kapfenberg-Videoton16:00

Kapfenberg - Videoton

Kapfenberg are playing Videoton at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Sered-Zlate Moravce16:00

Sered - Zlate Moravce

Sered are playing Zlate Moravce at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Sandviken-Djurgarden17:00

Sandviken - Djurgarden

Sandviken are playing Djurgarden at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Viitorul Constanta-Zimbru17:00

Viitorul Constanta - Zimbru

Viitorul Constanta are playing Zimbru at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Heist-Mechelen17:30

Heist - Mechelen

Heist are playing Mechelen at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

TNS-Newi Cefn Druids18:30

TNS - Newi Cefn Druids

TNS are playing Newi Cefn Druids at the Club Friendlies of International on June 20. The match will kick off 18:30 UTC.

AC Oulu-Jyvaskyla15:30

AC Oulu - Jyvaskyla

AC Oulu are playing Jyvaskyla at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Jaro-Haka15:30

Jaro - Haka

Jaro are playing Haka at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

KPV-KTP15:30

KPV - KTP

KPV are playing KTP at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Kajaani-HIFK15:30

Kajaani - HIFK

Kajaani are playing HIFK at the Ykkonen of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Klubi 040 - 0EIF1'

Klubi 04 - EIF

Klubi 04 are playing EIF at the Ykkonen of Finland on June 20. The match kicked off 15:30 UTC. It's the first half and the score is 0 - 0.

Gnistan-FCV15:30

Gnistan - FCV

Gnistan are playing FCV at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

MiPK0 - 0JaPS1'

MiPK - JaPS

MiPK are playing JaPS at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match kicked off 15:30 UTC. It's the first half and the score is 0 - 0.

MyPa-MP15:30

MyPa - MP

MyPa are playing MP at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

NJS-PKKU15:30

NJS - PKKU

NJS are playing PKKU at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Viikingit-JIPPO15:30

Viikingit - JIPPO

Viikingit are playing JIPPO at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

LPS-PEPO16:00

LPS - PEPO

LPS are playing PEPO at the Kakkonen, Group A of Finland on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

BK-46-HJS-215:30

BK-46 - HJS-2

BK-46 are playing HJS-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

GrIFK-KaaPo15:30

GrIFK - KaaPo

GrIFK are playing KaaPo at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

MuSa-HIFK-215:30

MuSa - HIFK-2

MuSa are playing HIFK-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

SalPa-Jazz Pori15:30

SalPa - Jazz Pori

SalPa are playing Jazz Pori at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Kiffen-Honka-216:00

Kiffen - Honka-2

Kiffen are playing Honka-2 at the Kakkonen, Group B of Finland on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

PK-37-Kraft15:30

PK-37 - Kraft

PK-37 are playing Kraft at the Kakkonen, Group C of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

TP-47-VIFK15:30

TP-47 - VIFK

TP-47 are playing VIFK at the Kakkonen, Group C of Finland on June 20. The match will kick off 15:30 UTC.

Valur-FH Hafnarfjordur20:00

Valur - FH Hafnarfjordur

Valur are playing FH Hafnarfjordur at the Premier League of Iceland on June 20. The match will kick off 20:00 UTC.

IA Akranes-Magni18:00

IA Akranes - Magni

IA Akranes are playing Magni at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Thor-Vikingur O.18:00

Thor - Vikingur O.

Thor are playing Vikingur O. at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Fram-IR Reykjavik19:15

Fram - IR Reykjavik

Fram are playing IR Reykjavik at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 19:15 UTC.

Njardvik-HK19:15

Njardvik - HK

Njardvik are playing HK at the 1. Deild of Iceland on June 20. The match will kick off 19:15 UTC.

Stjarnan W-IBV Vestmannaeyjar W18:00

Stjarnan W - IBV Vestmannaeyjar W

Stjarnan W are playing IBV Vestmannaeyjar W at the Urvalsdeild - Women of Iceland on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Zalgiris1 - 0Palanga29'

Zalgiris - Palanga

Zalgiris are playing Palanga at the A Lyga of Lithuania on June 20. The match kicked off 15:00 UTC. It's the first half and Zalgiris is winning 1-0.

Suduva-Lietava17:00

Suduva - Lietava

Suduva are playing Lietava at the A Lyga of Lithuania on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Kupiskis-Dainava16:00

Kupiskis - Dainava

Kupiskis are playing Dainava at the 1 Lyga of Lithuania on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Viking FK-Floro16:00

Viking FK - Floro

Viking FK are playing Floro at the 1. Division of Norway on June 20. The match will kick off 16:00 UTC.

Karlskrona-Torns17:00

Karlskrona - Torns

Karlskrona are playing Torns at the Division 1, Sodra of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Lund-Mjallby17:00

Lund - Mjallby

Lund are playing Mjallby at the Division 1, Sodra of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

FBK Karlstad-Nordvarmland17:00

FBK Karlstad - Nordvarmland

FBK Karlstad are playing Nordvarmland at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Trollhattan-Vargarda17:00

Trollhattan - Vargarda

Trollhattan are playing Vargarda at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Vanersborgs IF-Torslanda17:00

Vanersborgs IF - Torslanda

Vanersborgs IF are playing Torslanda at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Stenungsund-Hisingsbacka17:30

Stenungsund - Hisingsbacka

Stenungsund are playing Hisingsbacka at the Division 2, Norra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Karlberg-Lidingo17:00

Karlberg - Lidingo

Karlberg are playing Lidingo at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Sundbyberg-Bollnas18:00

Sundbyberg - Bollnas

Sundbyberg are playing Bollnas at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Taby-Norrtalje18:00

Taby - Norrtalje

Taby are playing Norrtalje at the Division 2, Norra Svealand of Sweden on June 20. The match will kick off 18:00 UTC.

Taftea-Friska Viljor17:00

Taftea - Friska Viljor

Taftea are playing Friska Viljor at the Division 2, Norrland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

AFC Linkoping-Varmbols17:30

AFC Linkoping - Varmbols

AFC Linkoping are playing Varmbols at the Division 2, Sodra Sveland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Huddinge-Aspudden-Tellus17:30

Huddinge - Aspudden-Tellus

Huddinge are playing Aspudden-Tellus at the Division 2, Sodra Sveland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Lindome-Olympic BK17:30

Lindome - Olympic BK

Lindome are playing Olympic BK at the Division 2, Vastra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:30 UTC.

Hassleholms IF-Osterlen17:00

Hassleholms IF - Osterlen

Hassleholms IF are playing Osterlen at the Division 2, Ostra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Nosaby-IFK Hassleholm17:00

Nosaby - IFK Hassleholm

Nosaby are playing IFK Hassleholm at the Division 2, Ostra Gotaland of Sweden on June 20. The match will kick off 17:00 UTC.

Albirex Niigata1 - 5Ventforet KofuFull TimeFT

Albirex Niigata - Ventforet Kofu

Albirex Niigata played Ventforet Kofu at the J-League 2 of Japan on June 20. The match kicked off 10:00 UTC. Ventforet Kofu won 1-5.

Bulat1 - 2BaykonurFull TimeFT

Bulat - Baykonur

Bulat played Baykonur at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 11:00 UTC. Baykonur won 1-2.

Ekibastuz2 - 2TarazFull TimeFT

Ekibastuz - Taraz

Ekibastuz played Taraz at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 11:00 UTC and ended in a draw 2 - 2.

Aktobe Jas0 - 1Zhetysu-2Full TimeFT

Aktobe Jas - Zhetysu-2

Aktobe Jas played Zhetysu-2 at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Zhetysu-2 won 0-1.

Altay Semey3 - 0MaqtaaralFull TimeFT

Altay Semey - Maqtaaral

Altay Semey played Maqtaaral at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Altay Semey won 3-0.

Kyran3 - 3Kairat-2Full TimeFT

Kyran - Kairat-2

Kyran played Kairat-2 at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC and ended in a draw 3 - 3.

Okzhepes2 - 0KaspyiFull TimeFT

Okzhepes - Kaspyi

Okzhepes played Kaspyi at the 1 Division of Kazakhstan on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Okzhepes won 2-0.

Johor Darul T2 - 0TerengganuFull TimeFT

Johor Darul T - Terengganu

Johor Darul T played Terengganu at the Super League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Johor Darul T won 2-0.

Kedah3 - 2Kuala LumpurFull TimeFT

Kedah - Kuala Lumpur

Kedah played Kuala Lumpur at the Super League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Kedah won 3-2.

Sabah3 - 2MISCFull TimeFT

Sabah - MISC

Sabah played MISC at the Premier League of Malaysia on June 20. The match kicked off 12:15 UTC. Sabah won 3-2.

Terengganu-21 - 0UKMFull TimeFT

Terengganu-2 - UKM

Terengganu-2 played UKM at the Premier League of Malaysia on June 20. The match kicked off 13:00 UTC. Terengganu-2 won 1-0.

OHiggins-Colchagua22:30

OHiggins - Colchagua

OHiggins are playing Colchagua at the National cup of Chile on June 20. The match will kick off 22:30 UTC.

Union La Calera-Magallanes00:00

Union La Calera - Magallanes

Union La Calera are playing Magallanes at the National cup of Chile on June 21. The match will kick off 00:00 UTC.

Bosnia Herzegovina U-19 W1 - 0Slovenia U-19 WFull TimeFT

Bosnia Herzegovina U-19 W - Slovenia U-19 W

Bosnia Herzegovina U-19 W played Slovenia U-19 W at the Friendlies - Woman of International on June 20. The match kicked off 09:00 UTC. Bosnia Herzegovina U-19 W won 1-0.

Singapore U-230 - 2Myanmar U-23Full TimeFT

Singapore U-23 - Myanmar U-23

Singapore U-23 played Myanmar U-23 at the FRIENDLIES U-23 of International on June 20. The match kicked off 12:00 UTC. Myanmar U-23 won 0-2.